TRIEDENIE BIOLOGICKY ROZLOŽITEĽNÉHO ODPADU (BIOODPADU)
Na Slovensku skládkujeme viac ako 60 % komunálnych odpadov. Asi polovicu tohto objemu tvorí biologicky rozložiteľný odpad. V snahe znížiť skládkovanie a zlepšiť nakladanie s odpadom majú obce povinnosť zabezpečiť zavedenie a vykonávanie triedeného zberu kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu a biologicky rozložiteľných odpadov zo záhrad a parkov (v zmysle § 81 odsek 7, písmeno b zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). Vďaka triedeniu biologicky rozložiteľného odpadu znížime množstvo skládkovaného odpadu a zlepšíme mieru triedenia, od ktorej sa odvíjajú poplatky za skládkovanie.
BIOODPAD NEPATRÍ NA SKLÁDKU!
TRIEĎME HO, PRETOŽE:
- Na skládke sa jednoducho nerozloží. Hnije, rozkladá sa pomaly a neprirodzene (bez prístupu vzduchu kvôli zhutňovaniu odpadu na skládke)
- Spôsobuje vznik metánu, oxidu uhličitého (skleníkové plyny).
- Výluhy z rozkladu bioodpadu môžu presakovať do spodných vrstiev pôdy alebo spodnej vody.
- Práve bioodpad je ten, ktorý na skládke môže spôsobiť horenie.
PRÍNOS PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Ak bioodpad vytriedime, môže z neho vzniknúť kompost. Ten je dôležitým zdrojom živín pre pôdu, rastliny a nepriamo aj pre naše zdravie. Pôde dodá potrebné organické látky, ktoré zabraňujú jej erózii. Takto vyživená pôda lepšie zadržiava vodu, čo je veľmi dôležité pri prevencii proti záplavám a pre vytváranie zdrojov podzemnej vody.